XVI Festiwal Kultur Europy – Andaluzja

XVI FESTIWAL KULTUR EUROPY

ANDALUZJA

12-19.10.2024

Położona na południu Półwyspu Iberyjskiego Andaluzja – miejsce skrzyżowania kultury chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej, zachwyca urodą krajobrazów i miast, w tym prawdziwych pereł mauretańskiej architektury. Wciąż obecne i z czasem coraz bardziej doceniane, imponujące dziedzictwo muzułmańskiego przez osiem wieków Al-Andalus frapuje swoim bogactwem i skłania do refleksji nad harmonijnym współistnieniem kultur. Zapraszamy do spotkań, które zabiorą nas w podróż po Andaluzji i przybliżą nam tradycje i współczesność tego fascynującego hiszpańskiego regionu.

12.10 (sobota) g.12.00
Fenomen flamenco w Andaluzji – wykład Ewy Jakubiec (Espacio flamenco)

Emblematyczny dla Hiszpanii fenomen społeczny znany pod nazwą flamenco narodził się w Andaluzji, z której wywodzą się najbardziej uznani na świecie artyści tego nurtu. Wpisane w 2010 roku na listę UNESCO, flamenco jest przykładem skrzyżowania kultur, łączy bowiem w sobie wpływy folkloru andaluzyjskich Romów oraz lokalnych tradycji, czerpiących też z dziedzictwa arabskiego, żydowskiego, a nawet z kultury indyjskiej. Czym tak naprawdę jest flamenco – sposobem na życie czy sposobem na turystów? Co kryje się pod pojęciami cante jondo i duende? I czy w Andaluzji wszyscy tańczą na ulicach?

Ewa Jakubiec – tancerka, instruktorka i choreografka flamenco, założycielka poznańskiej szkoły tańca Espacio flamenco. Od prawie 20 lat zajmuje się flamenco. Dwa lata spędziła w Andaluzji, obecnie wraca tam regularnie aby czerpać wiedzę i inspirację od najwybitniejszych hiszpańskich tancerzy.

14.10 (poniedziałek) g.18.00
Dziedzictwo arabsko-muzułmańskie Al-Andalus – spotkanie z Aleksandrą Lipczak

W latach muzułmańskich rządów (711-1492) Półwysep Iberyjski zamieszkiwali w zgodzie muzułmanie, żydzi i chrześcijanie. Postępowa średniowieczna Al-Andalus była najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i intelektualnym Europy tamtych czasów. Arabskie dziedzictwo: od jedzenia, przez słownictwo, muzykę, po styl zdobień i architekturę, do dziś rezonuje w Andaluzji. O współistnieniu różnych kultur, o tym, jak Hiszpania radzi sobie dziś z arabsko-żydowskim dziedzictwem oraz jak pamięć o przeszłości wpływa na budowanie współczesnego społeczeństwa, porozmawiamy z Aleksandrą Lipczak, autorką znakomitej książki poświęconej tej problematyce pt. „Lajla znaczy noc” (Karakter, 2020).

Aleksandra Lipczak – polska reportażystka. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiowała również filologię hiszpańską i polonistykę. Jest autorką dwóch książek dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w Hiszpanii: „Lajla znaczy noc” i „Ludzie z Placu Słońca”. Publikuje w tygodniku „Polityka”, w „Przekroju” i „Gazecie Wyborczej”.

15.10 (wtorek) g.18.00
Architektura i ogrody islamu w Andaluzji – wykład dr inż. Kamili Boguszewskiej

Sztuka południa Hiszpanii, oparta na zdobyczach cywilizacyjnych chrześcijan, wandalów i imperium muzułmańskiego, stanowi przykład współistnienia dziedzictwa różnych kultur i wierzeń. Andaluzja jest regionem, w którym do dnia dzisiejszego zachowały się najpiękniejsze i najcenniejsze przykłady architektury mauretańskiej, jak pałace Alhambra w Granadzie czy Real Alcazar w Sewilli oraz w stylu mudejar łączącym wpływy muzułmańskie i chrześcijańskie. Inspirowane filozofią świata islamu i opisami raju w Koranie ogrody Andaluzji zadziwiają prostotą, rozplanowaniem i konsekwentnym stosowaniem rozwiązań inżynieryjnych. Należą do najstarszych zachowanych ogrodów europejskiego średniowiecza i wpisały się na stałe w historię sztuki ogrodowej.

dr inż. arch. Kamila Lucyna Boguszewska – architekt, architekt krajobrazu, pracuje w Katedrze Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej. Swoje badania koncentruje na analizie przestrzeni publicznych w historycznych miastach pod kątem adaptacji do zmian klimatu, w tym odpowiedniego kształtowania systemu zieleni.

17.10 (czwartek) g.18.00 
Corrida w Andaluzji – sztuka, tradycja, kontrowersje – wykład prof. Magdaleny Ziółkowskiej (UAM)

fot. Magdalena Ziółkowska

Corrida to stara hiszpańska tradycja sięgająca XI wieku. Analiza estetyki corridy, zwłaszcza w kontekście andaluzyjskim, ukazuje jej rolę jako sztuki widowiskowej, jednocześnie wyjaśnienie korzeni tradycji corridy w historii Andaluzji rzuca światło na jej społeczne znaczenie, postrzeganie jej jako dziedzictwa kulturowego o szczególnym walorze. Współczesna debata publiczna na temat dzisiejszej kondycji wzbudzającej kontrowersje corridy oraz prognozowanie jej przyszłości jest prawdziwym wyzwaniem dla wielu dyscyplin: socjologii, antropologii kulturowej, historii czy filozofii.

dr hab. Prof. UAM Magdalena Ziółkowska – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracuje na Wydziale Socjologii UAM. W czasie studiów, również doktoranckich, zajmowała się kulturą ibero-amerykańską. Obecnie specjalizuje się w kontekście historyczno-kulturowym i społecznym corridy de toros, jest autorką wielu opracowań dotyczących tej hiszpańskiej tradycji.

18.10 (piątek) g. 18.00 Szkoła flamenco La Tormenta, ul. Reymonta 5/1
Warsztaty flamenco dla początkujących. Prowadzenie Katarzyna Bargiel (La Tormenta)

Warsztaty nauczą prawidłowej, charakterystycznej dla flamenco dumnej postawy, ruchów ramion i urzekających delikatnością ruchów  nadgarstków (floreo). Będzie też czas na  pobudzenie energii przy stepach (zapateado) i ćwiczeniach rytmicznych z wykorzystaniem klaskania (palmas),  a zwieńczeniem lekcji będzie  krótka choreografia.

Informacje praktyczne:

Strój: buty nie brudzące podłogi ( uwaga na czarną gumę) z zakrytymi czubeczkami, na obcasie (tak, żeby nie były na zupełnie płaskiej podeszwie) max. 6 cm; legginsy lub inne wygodne spodnie nie krępujące ruchów lub szeroka spódnica, T-shirt lub bluzka. Nie wymagamy profesjonalnego stroju!

Adres to Reymonta 5/1 przystanek Rondo Nowaka Jeziorańskiego (znany jako Przybyszewskiego:)

Dojazd środkami komunikacji miejskiej do Ronda Nowaka Jeziorańskiego ( tramwaje: 1, 6, 7,  13, 15), ale w związku z ciągłymi remontami w Poznaniu, prosimy sprawdzić dobrze rozkłady. Znajdujemy się bardzo blisko Ronda (1-2 min.  drogi z przystanku)

Strefa płatnego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku  do godz.  20.00. Nie można parkować wzdłuż Reymonta, ani na posesji, ale można na wszystkich uliczkach obok, np.  na Wyspiańskiego/Niecałej  lub na uliczce równoległej do Reymonta – Iłłakowiczówny.

Katarzyna Burgiel – założycielka Szkoły Flamenco  La Tormenta, absolwentka hispanistyki na UAM w Poznaniu. Jej miłość do sztuki flamenco w połączeniu z wykształceniem filologicznym dały nadzwyczaj owocne rezultaty.

Koszt 10 zł. Szczegółowe informacje i zapisy:  agata@dombretanii.org.pl

Od 12.10 do 12.11.

Fot. Jean Hervoche

Saetas – Wielki Tydzień w Andaluzji. Wystawa fotografii Jeana Hervoche

Prezentowane fotografie pokazują specyfikę i rozmach andaluzyjskich obchodów Wielkiego Tygodnia, kiedy to ulicami miast przechodzą spektakularne procesje pasyjne z wielkimi i bogato zdobionymi posągami Jezusa i Maryi oraz z charakterystycznymi przebierańcami nazarenos, którzy mają zakryte twarze i noszą spiczaste kapelusze (capirotes). Tym gromadzącym tłumy procesjom towarzyszą charakterystyczne pieśni wielkotygodniowe saetas o ludowym rodowodzie.

Zdjęcia zostały wykonane w latach 1983-2014 w Sewilli, Granadzie, Kordobie i mniejszych miejscowościach Andaluzji przez francuskiego fotografa, pejzażystę, reportera i podróżnika, Jeana Hervoche.

19.10 (sobota) g.19.00 Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Laura Marchal
Koncert flamenco

Fot. Noelia Hiniesta

Laura Marchal jest jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek flamenco młodego pokolenia o imponującej karierze artystycznej. Naukę śpiewu flamenco rozpoczęła w Sewilli, gdzie mieszkała przez osiem lat i uczyła się od wybitnych mistrzów, takich jak Manuel Vera „Quincalla” i Miguel Ortega. Ukończyła studia w renomowanym Konserwatorium Cristóbala de Moralesa, uzyskała też dyplom nauczyciela muzyki na Uniwersytecie w Sewilli. Jest laureatką wielu nagród na konkursach flamenco w Hiszpanii. Dzieliła scenę między innymi z takimi mistrzami jak La Macanita, Antonio Reyes, Pedro el Granaíno czy Farruquita. Sama komponuje, inspirując się zarówno bogatym dziedzictwem kulturowym Andaluzji, folklorem sefardyjskim i iberyjskim, nie odżegnując się jednocześnie od muzyki współczesnej, jak choćby jazzu. Jej interpretacja flamenco, oparta na szacunku do tradycji, ale też otwarciu na nowoczesność, zbliża się do stylu późnego flamenco, zwanego w Sewilli „de tronio”. Jej występy zaskakują oryginalnością i świeżością, a zmysłowy głos oczarowuje słuchaczy. Młoda i charyzmatyczna artystka lubi dzielić się z publicznością swoją wiedzą o flamenco.

W Poznaniu, na zakończenie XVI Festiwalu Kultur Europy, wystąpi w trio w towarzystwie gitarzysty Víctora Franco i perkusjonisty Jesúsa Camposa.

Laura Marchal – śpiew

Víctor Franco – gitara flamenco

Jesús Campos – instrumenty perkusyjne 

Bilety: 50 zł ǀ Sprzedaż: bilety24.pl

Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Regionu Bretania.

ARCHIWALNE EDYCJE

FKE