Emmanuel Oldenhove – Między światłem a cieniem Wystawa fotografii walońskiej przyrody

16.10-20.02.2024
 
Emmanuel Oldenhove – Między światłem a cieniem
Wystawa fotografii walońskiej przyrody

Emmanuel Oldenhove na co dzień uczy francuskiego w Brukseli, w latach 2002-2008 był lektorem w Instytucie Filologii Romańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą – od 7 lat fotografuje lasy i łąki oraz ich mieszkańców, głównie w Belgii oraz w polskich Bieszczadach.

Z wyczuciem pracuje ze światłem, a swoje kadry dobiera tak, aby jak najciekawiej wyeksponować fotografowane zwierzęta czy rośliny. Z niezwykłą precyzją i wrażliwością łapie momenty przejścia – od świtania do dnia, od pola uprawnego do dzikiej natury…1F0A2571_v2 min

Wystawa prezentuje 24 zdjęcia, czarno-białe i kolorowe, walońskiej przyrody. Fotografie Emmanuela Oldenhove przedstawiają w niezwykle poetyckim a nawet malarskim ujęciu ptaki, ssaki, płazy, rośliny oraz malownicze pejzaże Walonii, a także artystyczne impresje zrodzone podczas uważnego obserwowania przyrody. Uchwycenie w kadr dzikiego zwierzęcia nierzadko wymagało od fotografa wielogodzinnego wyczekiwania w plenerze, czasem jednak najpiękniejsze ujęcia rodziły się z przypadkowych spotkań zwierza na drodze. Wiele z prezentowanych zdjęć powstało w czasie pandemii, kiedy zwykły spacer do lasu stanowił odskocznię od domowej monotonii, a fotografowi takie wyprawy pozwoliły odkryć na nowo i docenić bogactwo naturalne jego rodzinnej Walonii.