Claude Marchalot – „Islandia. Droga nr 1” – wystawa akwareli

20.10-13.11.2020

Wystawa akwareli Claude’a Marchalota pt. „Islandia. Droga nr 1: Kartki z podróży”. Claude Marchalot

Cykl akwarel Claude’a Marchalota, oceanologa i artysty plastyka z Bretanii, jest subiektywnym przewodnikiem po Islandii z autorskimi komentarzami.  Prace są efektem podróży artysty, którą odbył w 2014 roku dookoła Islandii drogą numer 1, która tworzy obwodnicę wyspy. W 2016 roku akwarele zostały pokazane w centrum sztuki la Maison de la Fontaine w Breście.

Islandia była dla Claude’a Marchalota, który długie lata zajmował się zawodowo badaniami oceanicznymi, miejscem, o którym marzył. Jak mówi: „Pejzaże Islandii są wspaniałe, mają magiczną aurę, którą tworzą: śnieg, fumerola i ogień, wulkany, morze, fiordy, lodowce, równiny aluwialne. Jest to dantejskie. Malowanie tego nigdy się nie nudzi i trudno mi było przestać. Na miejscu odkryłem, nieco wzruszony, widoczne ślady historii, którą we Francji nazywamy „epopeją islandzką”. Mowa o połowach dorsza przez bretońskich rybaków na tutejszych wodach. Za ich sprawą nawiązywały się serdeczne kontakty pomiędzy Bretończykami i Islandczykami., które trwają do dziś.  Namalowałem m.in. szpital „francuski” znajdujący się na wybrzeżu południowo-wschodnim”.

Wystawa czynna podczas Festiwalu Kultur Europy – codziennie od wtorku 20.10 do piątku 23.10 w godz. 12:00-17:00, a poza festiwalem, do 13.11.2020, we wtorki i czwartki w godz. 12:00-17:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (poza weekendami) po uprzednim umówieniu się.

Wstęp wolny

Obejrzyj – zamiast wernisażu – spotkanie online z Claudem Marchalotem – LINK