„Ciocia Ivonne” i skandalistka Claude. Pierwsze Damy początków V Republiki

Charles de Gaulle z małżonką Yvonne 21.04.1960 r. Flicr. CC BY-NC SA 2.0

Charles de Gaulle z małżonką Yvonne 21.04.1960 r. Flicr. CC BY-NC SA 2.0

08.04. (czwartek) g.18.00 ONLINE – ZOOM/Facebook

 „Ciocia Ivonne” i skandalistka Claude. Pierwsze Damy początków V Republiki – wykład dr Katarzyny Kotowskiej 

Ivonne de Gaulle i Claude Pompidou to żony pierwszych Prezydentów V Republiki. Każda z nich inaczej reprezentowała swoją społeczną misję w trudnych dla kobiet czasach lat 50 tych i 60 tych. „Ciocia Yvonne” często opisywana jako bigoteryjna gospodyni domowa, chowająca się w cieniu swojego męża-prezydenta, była tak naprawdę kobietą głęboko zaangażowaną w walkę o przyszłość młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną, w zachowanie wartości moralnych, czy w legalizację pigułki antykoncepcyjnej.

Georges Pompidou z żoną Claude w Cajarc (1965). Fot. André Cros. CC BY-SA 4.0

Georges Pompidou z żoną Claude w Cajarc (1965). Fot. André Cros. CC BY-SA 4.0

„Skandalistka” Claude Pompidou wybrała inną drogę. Z wielu anegdot wyłania się kobieta pasjonująca się modą i sztuką współczesną, która utorowała drogę Pierwszym Damom z charakterem.

Zapraszamy na inauguracyjny wykład z cyklu „Pierwsze Damy V Republiki”

dr Katarzyna Kotowska, Kierownik Zakładu Literatur Romańskich Uniwersytetu Gdańskiego. Historyczka sztuki, autorka licznych artykułów naukowych z dziedziny literatury i pograniczy sztuk wizualnych. Fascynatka historii jednocześnie specjalizująca się w literaturze ostatnich dwudziestu lat. Inicjatorka i spiritus movens projektu Atelier littéraire. Gdańsk. Trzykrotna stypendystka Rządu Francuskiego. Aktualnie pracuje nad monografią francuskiej artystki współczesnej Sophie Calle.

 

Wykłady odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code).
Wykłady będą również transmitowane na żywo, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos