Amerykanie w Paryżu

5.05. (czwartek) g. 18.00 – Online – Zoom / Facebook

Samuel Putnam Avery - amerykański mecenas i kolekcjoner sztuki. Domena publiczna.

Samuel Putnam Avery – amerykański mecenas i kolekcjoner sztuki.
Domena publiczna.

„Amerykanie w Paryżu. Odkrywanie nowoczesnej sztuki francuskiej przez Amerykanów w drugiej połowie XIX wieku” – wykład online dr. Pawła Ignaczaka

W ramach XXXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii – Francja/USA

W 1870 roku zostało otwarte Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, najważniejsze muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie to było śladem przemian zachodzących w społeczeństwie amerykańskim – bogacący się biznesmeni stawali się kolekcjonerami. W wyniku wybuchu wojny domowej niektórzy z nich, jak np. William Thompson Walters, wyjechali do Europy, do Paryża. Do Francji trafili w tym czasie także artyści, m. in. James Abbott McNeill Whistler czy Mary Cassatt.

Nasze spotkanie poświęcone będzie działaniom kolekcjonerów, marszandów i artystów, ich kontaktom oraz tworzonym przez nich sieciom relacji. Amerykanie dzięki pobytowi w Paryżu odkrywali francuską sztukę współczesną, przyczyniając się do jej rozwoju oraz jej znajomości w Stanach Zjednoczonych.

Dr Paweł Ignaczak – historyk sztuki, pracujący obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej.

 

INFORMACJE TECHNICZNE O NASZYCH WYKŁADACH ONLINE