Warsztaty tańca bretońskiego

Bretończycy, jak przystało na Celtów, kochają muzykę i taniec. Tańce tradycyjne są w Bretanii powszechnie znane i bardzo popularne. Bretońska zabawa taneczna nazywa się Fest Noz (zabawa nocna). W grudniu 2012 roku Fest Noz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco jako zjawisko kulturowe. Znalazła się tam obok m.in. portugalskiego Fado, meksykańskich Mariachi i chińskiego teatru cieni.

Dom Bretanii organizuje od lat warsztaty tańca bretońskiego oraz imprezy taneczne Fest Noz, na których grają bretońscy mistrzowie. Informację o najbliższych warsztatach tanecznych znajdziesz w bieżącym programie Domu Bretanii.

 

W sezonie 2016/2017 warsztaty tańców bretońskich prowadzi Anna Trąbała w ramach cyklu Folk For Fun. Zajęcia odbywają się w Domu Bretanii raz w miesiącu i są BEZPŁATNE. Nie prowadzimy zapisów ani rezerwacji. 

Gorąco zachęcamy, aby spróbować przygody z tańcem bretońskim, który jednoczy ludzi i wyzwala pozytywną energię. Wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, poznawanie ludzi i odkrywanie tradycyjnej muzyki bretońskiej.

Zapraszamy!!!

 

Terminy warsztatów:

Czwartek 13 października – g. 18:00 – 19.30

Czwartek 8 grudnia – g: 18:00 – 19.30

Czwartek 26 stycznia –  g: 18:00 – 19.30

Czwartek 16 lutego  –  g: 18:00 – 19.30

Czwartek 9 marca-  g: 18:00 – 19.30

 

WYDARZENIE!               4-6 listopada 2016

Warsztaty tańców bretońskich z Tristanem Gloaguenem z Bretanii

 

Tristan Gloaguen jest nauczycielem tańców bretońskich i muzyki  tradycyjnej. Pełni funkcję dyrektora konfederacji kół celtyckich War’l leur w Riec-sur-Bélon (dep. Finistère), organizującej m. in. konkursy tańca tradycyjnego. Gra również na bombardzie, klarnecie i saksofoniew różnych formacjach folkowych.Tłumaczenie: Tomek Kowalczyk, pasjonat Bretanii, nauczyciel tańców bretońskich, inicjator i wieloletni animator ruchu bretońskiego w Polsce, związany z Domem Bretanii niemal od jego początków w latach 90-tych.

Tradycyjne tańce bretońskie, zaliczane do grupy tańców celtyckich, to tańce zbiorowe, głównie w kręgu i korowodowe. Tańczone w większych lub mniejszych grupach, charakteryzują się dużym poczuciem wspólnoty pulsującego w tym samym rytmie zespołu. Wywodzące się z tradycji ludowej tańce bretońskie są wciąż popularne w Bretanii i stanowią silny element żywej tradycji. Jest ich prawie 500 (sic!), jeśli zliczyć wszystkie regionalne warianty.
Bretończycy spotykają się regularnie na potańcówkach zwanych po bretońsku fest-noz (tj. zabawa nocna) lub fest-deiz (dzienna). gdzie tańczy się tradycyjne formy taneczne przy akompaniamencie muzyki na żywo. Na terenie całej Bretanii można zliczyć takich potańcówek aż tysiąc w ciągu roku! Fest-noz istnieje od lat 50-tych XX w.. Został stworzony w ramach ruchu odnowy tradycji bretońskiej i cieszy się po dziś dzień niesłabnącą popularnością. Fest-noz został wpisany w 2012 roku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego ludzkości UNESCO

Warsztaty są adresowane do 2 grup: początkującej i zaawansowanej. Każda po 8 godzin zajęć praktycznych + 2 godziny wprowadzenia teoretycznego dla wszystkich

Udział BEZPŁATNY

W programie:

Grupa początkująca: podstawowe tańce bretońskie, różne tytpy kółek (rond)…

Grupa zaawansowana:
– tańce z rodziny gawotów – różne warianty tego jednego w najdawniejszych bretońskich tańców z naciskiem na różne rozłożenie akcentów, improwizacja w tańcu…
– ridée
– kost ar c’hoat…

Jesteśmy otwarci na Wasze sugestie w kwestii wyboru tańców!

Harmonogram:
4.11 (piątek) – Dom Bretanii, Stary Rynek 37 (na rogu z Wielką)
18.00-20.00 – Wprowadzenie teoretyczne dla obu grup (początkującej i zaawansowanej)

5.11 (sobota) i 6.11 (niedziela) – Studio Tańca Etnobalans, ul. Wielka 19
9.00-13.00 – grupa początkująca
15.00-19.00 – grupa zaawansowana

W sobotę wieczorem wstępnie planowana jest potańcowka warsztatowa. Będziemy informować o szczegółach.

ZAPISY: mailowo na adres: elwira@dombretanii.org.pl
tel. 61 851 68 51

Projekt finansowany ze środków Miasta Poznania LOGO_POZNAN_PL_RGB_bz

 

 

Fest-Noz z Vincendeau-Felder w Blue Note 24.10.2015. Fot. Radek Rakowski

Zapisz