Wykłady o modzie

 

Les vêtements français, czyli o modzie z francuskiej szafy

 

Siódmy z kolei cykl wykładów dra Piotra Szaradowskiego poświęcony jest jak zawsze francuskiej modzie, ale tym razem uwagę przykuwać będą prezentowane na żywo ubiory. Z reguły historia mody poznawana jest poprzez magazyny, grafiki czy obrazy. Tymczasem zachowane ubiory potrafią wiele zdradzić przy uważnym studiowaniu. Każdy wykład będzie zatem spotkaniem z ubiorem, który pozwoli poznać fragment historii mody pierwszej połowy XX wieku.

dr Piotr Szaradowski – historyk sztuki i pasjonat mody pracujący na co dzień w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu, kurator wystawy Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku, autor bloga Muzealne Mody, wykładowca historii mody w School of Form w Poznaniu

 

29.10.2015 godz. 18.30.

Na świeżym powietrzu. 

Wykład poświęcony będzie ubiorom z przełomu XIX i XX wieku służącym do rekreacji: spacerowej, dwuczęściowej sukni oraz zestawowi do gry w krokieta.

 

12.11.2015 godz. 18.30

Tailleur, czyli kostium  

Kostium damski, który dziś stanowi żelazny punkt w niemal każdej damskiej szafie zaczął się wyraźnie kształtować w II połowie XIX wieku. Historię tę przybliżą dwa wyjątkowe kostiumy: jeden z końca wieku XIX, drugi z czasów I wojny światowej

 

 

10.12.2015 godz. 18.30

Oblicza orientalizmu

Z wprowadzeniem orientalizmu do mody łączony jest tradycyjnie Paul Poiret, jednak historia jest pełna wielu niuansów, do poznania których pretekstem będzie płaszcz do opery z lat 20. XX wieku.

 

21.01.2016 godz. 18.30

Sylwetka – tuba  

Zgeometryzowana sylwetka tuby jest wyraźnie łączna z latami 20. XX wieku. Będzie ją można bliżej poznać dzięki dwóm różnym ubiorom z tego okresu.

 

 

 

25.02.2016 godz. 18.30

Mała czarna 

Mała czarna sukienka wymyślona przez Chanel miała zarówno swoich przodków, jak 
i naśladowców. Wykład pozwoli ich poznać. Ułatwią to dwie niezwykłe, czarne suknie z 1920 roku i z połowy lat 20. XX wieku.

 

 

18.03.2016 godz. 18.30

Plażowa elegancja 

W latach 30. XX wieku widok kobiety w spodniach był czymś niezwykłym. Wyjątkiem od tej reguły były bardzo popularne piżamy plażowe. Wykładowi towarzyszyć będą dwa przykłady takich ubiorów. 

 

 

15.04.2016 godz. 18.30

Jeden krok do New Look 

New Look jest jednym z najczęściej przywoływanych terminów w kontekście mody XX wieku. O jego zasadniczych cechach i niuansach łatwo będzie się przekonać porównując dwa żakiety z tego okresu.

 

 

06.05.2016, godz. 18.30

Dla dam i nastolatek 

Choć lata 50. XX wieku to „złote czasy” haute couture, już wówczas wyraźnie widoczna była nadchodząca nowa grupa młodych konsumentek. Nosiły one inne suknie i miały inne potrzeby. Projektanci doskonale zdawali sobie z tego sprawę, o czym przekonają słuchaczy dwie różne suknie z tego samego domu mody.