Rozmowa Litwina z Polakiem

15.X. (niedziela)

g. 17.00 Dom Bretanii

Rozmowa Litwina z Polakiem, czyli dialog dwóch autorów średniego pokolenia – Herkusa Kunčiusa i Piotra Kępińskiego

Prowadzenie prof. dr hab. Piotr Śliwiński (Instytut Filologii Polskiej UAM)

Alis Balbierius - Herkus Kuncus

fot. Alis Balbierius

Punktem wyjścia do dyskusji o Litwie współczesnej, o historii, a także o wzajemnych konfliktach, nieporozumieniach i zrozumieniu będzie książka Kunčiusa i Kępińskiego „Rozmowa Litwina z Polakiem” a także zbiór esejów Kępińskiego o literaturze litewskiej „Litewski spleen” (wydawca Kolegium Europy Wschodniej). 

Adam Michnik w przedmowie do „Rozmowy Litwina z Polakiem” napisał: „Ta książka jest pochwałą rozmowy, nie tylko między przedstawicielami tej samej generacji, ale także między krajami, ponieważ ich ustami wypowiedziane zostają doświadczenia państw, w których więcej jest podobieństw niż stereotypowych różnic.”

„Piotr Kępiński i Herkus Kunčius zasiadają do polsko-litewskiej rozmowy bez uprzedzeń, kompleksów i fobii, a przy tym nie unikają tematów trudnych i kontrowersyjnych. Czynią to lekko, bez rozdrapywania ran, za to z dużą dozą humoru i dystansem do rzeczywistości.” (Dominik Wilczewski, „Rozmowa ludzi wolnych – recenzja książki Rozmowa Litwina z Polakiem” – Przegląd Bałtycki, 22.03.2016)

Herkus Kunčius – litewski pisarz, dramaturg, eseista i krytyk teatralny. Były prezes litewskiego PEN Clubu. W Polsce ukazała się m.in. jego powieść „Litwin w Wilnie” (Kolegium Europy Wschodniej 2014).

Piotr Kępiński – poeta, krytyk literacki, publicysta. Był zastępcą redaktora naczelnego „Czasu Kultury” oraz szefem działów kulturalnych w takich czasopismach jak „Dziennik” czy Newsweek”. W latach 2007-2016 był jurorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

 

W ramach IX FESTIWALU KULTUR EUROPY – LITWA

 

Herkus Kunčius i Piotr Kępiński

Herkus Kunčius i Piotr Kępiński. Fot. Marcin Łapczyński

 

Festiwal Kultur Regionów w Poznaniu - LITWA_duzy

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz